Web Sitenizi Wildcard SSL ile Nasıl Güçlü ve Popüler Kılabileceğinizi Biliyor Musunuz?

29 0

Merhabalar,

Geçen haftaki SSL Nedir? blog yazısından sonra SSL ile ilgili çok daha fazla soru aldık. Bu hafta markalar için ekstra avantajları olan Wildcard SSL ile ilgili bilgi vererek serimize devam edelim istiyoruz. 

Hazırsanız, başlıyoruz… 

Wildcard SSL Nedir?

Wildcard SSL sertifikaları, bir web sitesinin ana URL’sini ve sınırsız sayıda alt alan adını koruma altına alır. Wildcard sertifikaları, talebinizi gönderdiğinizde bilinen ana alan adını ve tüm alt alan adlarını belirttiğiniz seviyede koruma altına alır. Bilinen ana alanın solundaki alt alan adı alanına bir yıldız işareti (*) eklemeniz yeterlidir.

Wildcard Sertifikası Nasıl Alınır?

 1. SSL Sağlayıcı Seçin: İlk adım, SSL sertifikası satışı yapan bir hizmet sağlayıcısı seçmektir. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı araştırıp seçin.
 2. Sertifika Türünü Belirleyin: Wildcard SSL sertifikaları genellikle DV, OV ve EV olmak üzere üç farklı doğrulama seviyesinde sunulur.
 3. Sertifika Talebi: SSL sağlayıcısının web sitesinde bulunan formu doldurarak sertifika talebinizi oluşturun. Bu formda, kullanmak istediğiniz alan adının yanı sıra, Wildcard sertifikası için gerekli olan alt alan adlarını belirtmeniz gerekecektir.
 4. Doğrulama Süreci: Sertifika talebinizi gönderdikten sonra, seçtiğiniz doğrulama seviyesine bağlı olarak bir dizi bilgi ve belge talep edilecektir.
 5. Sertifika Alındıktan Sonra: Sertifika doğrulama sürecinden başarıyla geçtikten sonra, SSL sağlayıcısı tarafından size bir SSL sertifikası ve bir özel anahtar (private key) gönderilir. Bu bilgileri, web sunucunuza yükleyerek sertifikayı aktif hale getirin.
 6. SEO Performansı: Wildcard SSL sertifikaları, arama motorları sıralama kriterlerine göre güvenlik faktörünü göz ardı etmez. Bu, özellikle birden fazla alt alan adınız olduğunu ve bu alt alan adlarının SEO performansını etkileyebileceğini düşünüyorsanız önemlidir.

Wildcard Sertifikası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Doğrulama Seviyesi: Wildcard SSL sertifikaları genellikle DV veya OV doğrulama seviyelerinde mevcuttur.
 2. Kapsam: Wildcard sertifikaları, tek bir ana alan adını ve sınırsız aynı düzeydeki alt alan adlarını korur.
 3. Çoklu Alan Adı Wildcard SSL Sertifikaları: Tek bir wildcard sertifikası, tek bir ana alan adını ve aynı düzeydeki sınırsız alt alan adlarını korurken, çoklu alan adı wildcard sertifikaları, birden fazla ana alan adını ve onların alt alanlarını korur.
 4. Dezavantajları: Wildcard SSL sertifikaları, kullanım durumlarına bağlı olarak bazı dezavantajları olabilir. Örneğin, çoklu alan adı wildcard sertifikaları, tek bir sertifika altında çok sayıda ana alan adının korunmasına rağmen, her ana alan adı için ayrı bir sertifika almanın bazı durumlarda daha iyi bir seçenek olabileceğini unutmayın. Bu konuda bizden bilgi desteği almak için wp ile iletişime geçebilirsiniz. 

Wildcard SSL Sertifikalarının Süresi Dolmuşsa, Nasıl Yenilenir?

 1. SSL Sağlayıcınıza Bağlanın: İlk adım, SSL sertifikasını satın aldığınız hizmet sağlayıcısına başvurmanızdır.
 2. Yenileme Talebi Oluşturun: SSL sağlayıcısının web sitesinde yer alan menüden “Sertifika Yenileme” seçeneğini bulun.
 3. Gerekli Bilgileri Girin: Yenileme talebinizi oluştururken, mevcut sertifikanızın detayları ve yeni sertifika için gerekli olan bilgileri girin.
 4. Doğrulama Süreci: Yenileme talebinizi gönderdikten sonra, SSL sağlayıcısı tarafından bir dizi bilgi ve belge talep edilebilir.
 5. Yenileme İşlemi Tamamlandı: SSL sağlayıcısı tarafından yeni sertifikanız yayınlanır.
 6. Yeni Sertifikayı Yükleyin: Yeni sertifikanızın yayınlanmasının ardından, web sunucunuzda eski sertifikanın yerini almasını sağlayacak şekilde yeni sertifikayı yüklemeniz gerekmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz ki; SSL sertifikaları, Google sıralamasını yükseltmenin yanı sıra, hedef kitlenize ve web site ziyaretçilerinize bilgilerini koruduğunuzu ve bunun için gerekli önlemleri aldığınızı göstermek anlamına gelir. Ücretsiz SSL sertifikaları, ziyaretçilerine dair bilgi toplamayan ve satış yapmayan birçok web sitesi için en uygun bir seçenek olabilir ancak ürün veya hizmet satışı yapan ve kullanıcı bilgilerinin gönderildiği tüm web siteleri için ücretli SSL sertifikaları gereklidir. KRIWEB olarak, web sitenize en uygun SSL çözümlerini sunmak için buradayız.